Camgeran Alaçatı Facebook'ta
 
Camgeran Alaçatı Twitter'da


Camgeran Alaçatı Camgeran 2010 Sempozyumuna Katıldı

Camgeran Alaçatı Camgeran 2010 Sempozyumuna Katıldı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü Camgeran 2010 Uluslararası Cam Sempozyumu ve Çalıştayı düzenledi. Bölüm Başkanı Mustafa Ağatekin başta olmak üzere bölünün tüm hocaları, öğrencileri ve çalışanları sempozyumun başarılı geçmesi için büyük bir özveriyle ter döktü. Sempozyuma dışarıdan katılanlar da çalışmaları ilgiyle izledi ve uluslararası alanda isim yapmış 6 cam sanatçısının deneyim ve birikiminden yararlanmak için cam bölümüne neredeyse karargah kurdu. Camgeran Alaçatı da oradaydı. Matthew Eskuche'nin alevde çalışması ilgiyle izlendi.

Sıcak cam tekniği ile eserler verilebilmesi için cam eritme fırınının 365 gün 24 saat yanması ve camın eriyik halde olması gerekiyor. Sıcak cam tekniği konusunda Hollanda'dan Peter Bremers ve Finlandiya'dan Vesa Varrela cam bölümünün hocaları, ustaları ve öğrencileri ile ortaya muhteşem eserler koydular.

İşte o eserlerden biri. 5-6 kişi bu eserin ortaya çıkması için saatlerce ter döktü.

Polonyalı cam sanatçısı Kazimierz Pawlak ise sıcak cam döküm tekniği ile neler yapılabileceğini cam bölümü öğrencileri ile ortaya koydu ve 860 dereceye ulaşmış fırında bulunan kalıpların içine 1400 derecede erimiş camları döktüler. Sonuç görülmeye değerdi.

İngiltere'de yaşayan George Papadupoulos ise camı kırarak nasıl eser yaratılacağını gösterdi. Bir desen ya da form yaratmak için yaratılmak istenen şekillere uygun olacak formda kırılan camlar çeşitli malzemelerle renklendirilerek ortaya eserler çıkarıldı; işte o tekniği kullanan öğrencilerin eserlerinden biri.

Japonya'dan sempozyuma katılan cam sanatçısı Yoshiaki Koyiro ise cam parçacıklarını ve cam tozunu kendi tekniğiyle ve fırında yüksek ısıda köpürterek neler yapılabileceğini öğrencilere gösterdi ve daha sonra da o köpüğü yontarak ortaya çok sevimli eserler koydular.

Oraya kadar gittikten sonra ben de gördüklerimi uygulayayım dedim. Alevin önünde erime noktasına yaklaşan cam tüpleri üfleyerek şekil vermeye çalıştım ama ortaya benim değil alevin camın istediği şekiller çıktı. İnisiyatif şimdilik onlarda ama yakında inisiyatifi ele alıp istediğim şekilleri yapmayı başaracağım.

Camgeran2010'un sanatçıları, cam bölümünün hocaları ve araştırma görevlileri ile "yaş durumundan" ekibin içinde yer alan katılımcı "ben" Eskişehir'in sonbaharının tadını kahve keyfiyle çıkarırken...

"Sosyal Ağlar"da Paylaş