Camgeran Alaçatı Facebook'ta
 
Camgeran Alaçatı Twitter'da


Alaçatı'da Bir Yılbaşı Gecesi

Alaçatı'da Bir Yılbaşı Gecesi

Alaçatı'da geçireceğimiz ilk yılbaşı için pek hereyecanlıydık. "Kalabalık olur" deniyordu, Meydanda canlı müzik olacak, varillerde ateşler yakılacaktı. Biz de yeniyıla Camgeran'da girip bu şenliğe tanıklık etmek istedik. Türkan'la bir gün boyunca salatalar, mezeler hazırlayıp durduk. Hindimiz ve kestaneli-mantarlı pilavımız harikaydı. Bunları dükkana taşıyıp orada güzel bir sofra kurduk, şarabımızı aldık, müziğimizi açtık, bir yandan dükkana gelen maskeli müşterilerilerimizle, öte yandan skype'dan Ankara'da bulunan ve ilk kez yılbaşını ayrı geçirdiğimiz kızımız Sera ile muhabbet ederek gecemize başladık.

Alaçatı'daki araç ve insan sayısı cuma günü inanılmazdı. Sayı vermek mümkün değil ama dar, arnavut kaldırımlı, gerçekten özel bir dokusu olan ve de çok güzel korunmuş olan Alaçatı'da park yeri bulmak sorun olmuştu. Saat 23 gibi Türkan'la meydana gidip biraz havayı koklamak, müzik dinlemek ve fotoğraf çekmek istedik. Şaşkınlıktan donakaldık, böyle bir kalabalık asla beklemiyorduk. Meydana çıkan her iki sokak da tıkanmıştı ve hiçbir biçimde yürümek mümkün değildi. Biraz ilerlemeye çalıştık ama gerçekten mümkün değildi ve geri döndük. Herkes Alaçatı'da eğleniyordu sanki! O kalabalıkta çektiğim fotoğraflar da hiç bir işe yaramadı, en iyisi şöyleydi :))  

Alaçatı yılbaşında ışıl ışıldı. Dükkanlar süslendi. Belli başlı caddeler ve sokaklar ışıklandırıldı. Yeniyılın ışığı, renkleri ve elbetteki tadı - tüm lokanta ve otellerin rezervasyonlarının çok önceden dolduğu söylenmişti- Türkiye'nin pek çok kentinden, sadece iki gün için gelmiş olan konukları tatmin etmiş gibi görünüyordu.

Biz Camgeran'da yemeğimizi yemiş, 365 gün içinde doğmak için en güzel günü ayarlamış olan eşimin doğum gününü kutlamaya hazırlanıyorduk. Türkan da ben de dayanamayıp armağanlarımızı çoktan vermiştik. Benim yaptığım limonlu kekin içine Türkan bir tea-light yakarak bir ambiyans yarattı (çünkü mum almayı unutmuştuk) ve Hıdır, 51 yaşını doldurdu. 

Geri sayım başladı, 2011 havai fişek gösterisiyle ve binbir umut ve dilekle bize merhaba dedi. Ardından gece 1.30 gibi, bu kez Hıdır'la bir meydana yürüme denemesi daha yaptık, fakat bu deneme de hüsranla sonuçlandı. Kalabalık biraz hafiflemişti fakat hala yürümek mümkün değildi. Hıdır, konser platformunun arkasından bir kaç fotoğraf daha çekebildi.

Yılbaşı Camgeran’a çok yakışmıştı ve meydandaki kalabalık dağıldıkça Camgeran’ın önünden bir karnaval  korteji geçmeye başladı sanki.

Sabaha karşı bize katılan Tülin Onaner, Kemal-Gül Sarıgül çiftiyle devam ettiğimiz tombala seansı ise Hıdır ve Türkan’ın zaferiyle sonuçlandı.

Alaçatı’da yeni olmak ve her anını ilk kez yaşıyor olmak farklı bir duygu. Altı ay içinde Alaçatı’nın sezonunu,  bayramını, sonbaharını yağmurunu, rüzgarını, binlerce insanın olduğu halini ve yalnızlığını gördük. Yılbaşı Alaçatı’ya yakışıyor. Çırpıştırma  süslemeler içindeki asaleti hissetmemeniz mümkün değil çünkü.

Belki gelecek yılbaşında, Alaçatı sokaklarında görüşürüz ya da Camgeran’da birlikte benim nefis pilavımdan yiyip şarap içeriz. Hepinize mutlu yıllar diliyoruz.

"Sosyal Ağlar"da Paylaş