Camgeran Alaçatı Facebook'ta
 
Camgeran Alaçatı Twitter'da


2-3 Nisan 2011'de Alaçatı'ya Davetlisiniz

 

2-3 Nisan 2011'de Alaçatı'ya Davetlisiniz

“OTLARIN RÜZGARLI ÖYKÜSÜ” EFSANESİ DEVAM EDİYOR.

2. ALAÇATI OT FESTİVALİ 2-3 NİSAN 2011’DE YAPILIYOR.

Bir Efsaneye göre Alaçatıda 1001 çeşit ot yetişirmiş. Ancak bu otları kimse tek başına asla toplayamamış…

Efsaneler, masallar diyarı olarak bilinen Alaçatı’mıza yaraşır olsun diye de festivalimize “Otların rüzgârlı öyküsü” adını uygun görmüştük. Yola çıkarken de bize Rüzgar Tanrısı Hermes öncülük etmişti; Rüzgâr tanrıları  önce denizi okşadı  sonra  sokuldu sahile… Hafifçe dokundu toprağa…  Toprak  yavaşça irkildi rüzgâr tanrısının  esintisiyle… O esintiyle birden başladı dans etmeye al yanaklı kız. Uzun siyah saçlarını savurdu rüzgâra, toprağa… Al yanaklı kızın sevgisi, rüzgâr tanrısının ahengiyle toprak  kapladı kendini birbirinden farklı, birbirinden güzel otlarla… İşte o otlardır  yüzyılların öyküsünü günümüze kadar  taşıyan, besleyen, büyüten…”

Geçen yıl bu efsaneden yola çıkarak ilkini düzenlediğimiz Alaçatı Ot Festivali gelenekselleşme yolunda hızla ilerliyor. Festival’in süresi bu yıl, gördüğü büyük ilgi üzerine  iki güne çıkarıldı.

Festival, 2  Nisan Cumartesi günü akşamı Festival Korteji’nin yürüyüşüyle başlayacak. Daha sonra yapılacak açılış kokteylini konser etkinliği izleyecek.

3 Nisan Pazar günü sabahı saat 10’da ot yarışması ile devam edecek olan Festival’de, saat 11’de yemek yarışması başlayacak. Katılımcılar arasından kazananlara ödüllerinin verileceği tören saat 17’de yapılacak.

Ayrıca gün boyunca Alaçatı’da profesyonel aşçılar tarafından hazırlanan ot yemekleri tadılabilecek, çevre ve doğa temalı çocuk etkinlikleri ve müzik dinletileri yapılacak, imza günü etkinlikleri düzenlenecek, satış ve sergi standları açılacak.

OT YEMEKLERİ KİTABI

1. Alaçatı Ot Festivali öyküsü, fotoğrafları ve festivalde yarışan yemeklerin tariflerinin yer aldığı “Alaçatı’nın Yarışan Yemekleri” kitabı da yemek severlere ulaşacak. Geçen yıl yarışan 55 ot yemeğinin tarifleri kitapta yer alacak. Tarifler arasında yörenin otlarına yöresel tatların katıldığı Haşmet-i Külli çorbasından friditaya, menengeç salatasından çıpohortaya, pırasa dolmasından yoğurt soslu şevket-i bostana kadar bir çok salata ve  yemeğin tatlarını bulmak mümkün olacak. Bu kitabın dağıtımı da festival süresince devam edecektir. 

Festivalde geçen yıl ot kategorisinde Semra Aktaş Erden 101 farklı ot toplayarak, yemek dalında ise Aysen Kadıbeşegil kırkot salatası ile birinci olmuşlardı. Bu yıl Festival başvuruları 17 Şubat 2011 tarihinden itibaren Alaçatı Belediyesi Kültür Merkezi’ne yapılmaya başlanmıştır. Geçen yılki ilginin bu yıl artarak sürmesi beklenmektedir.

Tüm Alaçatı dostlarını festivalimize bekliyoruz. Rüzgârına tutunup Alaçatı’ya gelenler doğanın en güzel otlarına dalıp giderler… Sonra al çatılı taş evlerin önünden geçerken dantellerin arasından yayılan o güzel kokuya teslim ederler kendilerini. O koku Alaçatılı ninelerin torunlarına anlattığı otların öyküsünden yayılır... Alaçatı’nın sardunyalı dar sokaklarında, yine o koku duyulacak…

Bu koku ve tatları birlikte paylaşmak istiyoruz; Alaçatı’nın kolları tüm konukları kucaklamaya hazır.

Saygılarımızla,

Bilgi için: 

Tülin Onaner      533 381 5597

Burak Önal        506 570 2490

Çimen Özakat    533 302 2298

Nuray Göktaş     537 981 96 33  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

"Sosyal Ağlar"da Paylaş