Camgeran Alaçatı Facebook'ta
 
Camgeran Alaçatı Twitter'da


Alaçatı "Sezon" u Bekliyor (!)

Alaçatı "Sezon" u Bekliyor (!)

Alaçatı'ya adımımızı atalı tam bir yıl 24 gün olmuş. Geldiğimizden bu yana herhalde en çok duyduğumuz sözcük "sezon" oldu burada. "Sezonu kaçırıyorsunuz" dedikleri için evi ve kolileri bırakıp 12 haziranda dükkanı açmıştık geçen yıl. sonra bütün esnaf ve Alaçatı beklemeye başladı. Önce sırasıyla bütün sınavların geçmesi beklendi, LYS, LGS, her ne varsa... Okullar da kapanacaktı ki insanlar turistik yörelere aksın. Okullar da kapandı. Hala sezon yoktu görünürlerde. Sonra Dünya kupası maçları var o nedenle bir problem var dediler, onun da bitmesi lazım, o da bitti. Haziran başı derken temmuz başı olmuş ve sezon arkadaştan hala haber alamamıştık. Sonra bir anda, 8-9 temmuz civarı, sezonun ne olduğunu anlama şansımız oldu. O kadar insanın sözleşmiş gibi bir anda Alaçatı'ya gelivermesi nasıl mümkündü bilmiyorum ama akşamları, özellikle Kemalpaşa caddesinde yürümek mümkün değildi. Yaşasın, işte sezon nihayet gelmişti... Ve de gitmesi göz açıp kapayıncaya kadar oldu, çünkü ramazan ağustosa denk geliyordu ve daha bilmemkaç yıl bu böyle olacaktı.

Bu sene de aynı süreç işlemeye başladı. Üniversite sınavının haftalara yayılmasından hiç de hoşnut değil esnaf, mümkünse tek aşamalı olmalı ve mümkünse okullar kapanır kapanmaz sınav yapılmalı. Bu hafta sonu, son aşamadan sonra sezon bekleniyor. Ben, dün, çok sakin diye gitmeyi terih ettiğim Ilıca pazarında park edecek yer bulamayınca sezon gelmiş dedim ama kimse beni ciddiye almadı. Sezonun gelmesi için sınavların bitmesi ön koşul çünkü.

Hıdır'la benim içinse sezon bir kişi oldu hep, gelip Camgeran'ı ve ürünlerini beğenen ve alışveriş yapmayı tercih eden bir kişi. Bizim sezonumuz mart ayında da gelebiliyor, kasım da da ağustosta da, çok daha rahatlatıcı bir yaklaşım...

Burada sezon dışında, sık tekrarlanan sözcükler de var elbette: Deniz, rüzgar, ot, keyif, tat, yavaş....

Ve sözcük grupları: Boşver bee, ne zaman olursa, tadını çıkar, bir gün..., 

Ve en çok kullanılan cümle herhalde, "bu hafta sonu/bu akşam nereye gidelim"

Ve bu yüzden biz, kelimelerimiz ve yeni yaşamımızla mutluyuz.

Darısı başınıza diyoruz, tüm içtenliğimizle.

"Sosyal Ağlar"da Paylaş