Camgeran Alaçatı Facebook'ta
 
Camgeran Alaçatı Twitter'da


Hacı Memiş’te Anne ile Kızı - Yaşar Aksoy

Hacı Memiş’te Anne ile Kızı - Yaşar Aksoy

Bir çok yeni mekan Hacı Memiş Mahallesi’nde açılmaya başladı. Nilgün Zenger ile kızı Demet, yarattıkları ilginç bir butikle bu kervana katıldılar.

HACI MEMİŞ, Osmanlı tarihinin derinliklerinden gelen ve Çeşme-Alaçatı’nın en ünlü Müslüman portresidir. Uzun yıllar önce kurduğu Alaçatı’daki mahallesi şimdi kendi ismiyle anılır. Mahallenin tam ortasından geçen uzun koridor şeklindeki yolun son dönemde sağlı ve sollu olarak çeşitli kafeler, butik oteller ve antikacılarla dolması üzerine Alaçatı’da ikinci bir cazibe merkezi daha oluşmaktadır. 

Herhalde Hacı Memiş, yattığı yerden bu gelişmeyi gülümseyerek izlemekte. Bugün Hacı Memiş’teyolun en sonuna şirin bir butik açmış olan Nilgün Zenger ile kızı Demet’e konuk oldum. İzlenimlerimi anlatacağım.

Yıllar önce Karşıyaka Spor Kulübü (KSK) Yelken Şubesi’nin başkanlığını Serdar Zenger isimli bir sevilen sporcu yapıyordu. İri yarı, yakışıklı, esmer güzeli bir yelkenciydi. Genç yaşta kaybettiğimiz bu değerli insanın İstanbul kökenli Nilgün isimli bir eşi vardı, Deniz, Demet, Sertaç isimli üç çocukları oldu.

Nilgün Zenger’i, sosyal ve politik mücadelesini sürdürürken tanıdım. KSK Kadınlar Kolu Başkanlığı yaptı. Kulüp yönetiminde biricik kadın üye olarak çalıştı. KSK’de hep ilkleri gerçekleştirdi. Futbol, voleybol ve basketbolcuları daima bir araya getirdi, geceler düzenledi, sporcuların tek tek evleriniziyaret ederek dayanışmayı pekiştirdi. 1990’lı yıllarda A. Kemal Baysak başkanlığındaki Karşıyaka Belediyesi’nde başarılı meclis üyeliği yapan, başkan vekili olan, komisyonlarda ter akıtan, Belediyespor Başkanlığı’nı üstlenen Nilgün Hanım, açık sözlülüğü, cesareti ve güvenilir kimliği ile Karşıyakalıların takdirini kazanmıştı.

Nerden nereye?

Nilgün Hanım küçük kızı ile şimdi Hacı Memiş’te mekan açtı.

İlginç bir hikayeleri var..

Alaçatı büyülüdür

Nilgün Hanım’a soruyorum: Niçin Alaçatı? Niçin Hacı Memiş?..

- Alaçatı büyülüdür. Gelen büyülenir. Ben de çocuklarımla buraya taşınınca, bir daha şehirde yaşayamayacağımı anladım. Üç ayrı Alaçatı var.. Çamlık yol civarındaki villalar bölümü, muazzam bir insan kalabalığının sıkıştırdığı sükseli Kemalpaşa Caddesi ve bir de bilinmeyen Alaçatı var. 

Bilinmeyen Alaçatı eski ve mahzun Hacı Memiş Mahallesi’dir. Biz burayı daha asude, daha sakin ama daha albenili bir yeni cazibe merkezi yapmak için kolları sıvadık. Başkan Muhittin Dalgıç’ın ve mahalle halkının da desteği ile güzel mekanlar açılıyor. Ben de kızım Demet ile Zenger Butik’i açtım.  Burada satışa sunduğumuz her objeyi evimizde yapıyoruz. Otantik dizaynlı bayan elbiseleri,  yatak ve yastık kılıfları, işlemeli çarşaflar, perdeler, işlemeli aynalar, eskitme mobilyalar, lambalar üretiyoruz.  Sipariş üzerine bir evi baştan sona donatıyoruz. 

Hani “Cittaslow”, sakin şehir Seferihisar var ya.. Biz de, sakin ama cazibeli mahalle olmayı hedefliyoruz. Böylece Alaçatı’nın her köşesi cazip hale gelecek.. Hadi hayırlısı.. (İletişim: Zenger Butik: Hacı Memiş, 2012 sokak No: 45

0535 897 03 04)

Hacı Memiş kimdir?

Hacı Memiş, 18.yüzyıl sonlarında Osmanlı’ya isyan eden Mısır’dan kaçarak bölgeye gelmiş vebataklıkları kurutarak imar faaliyetlerini başlatmış böylece Çeşme ve Alaçatı’ya damgasını basmıştır.

Alaçatı’da kurduğu mahalle ismini taşır, yine ismini taşıyan bir cami ve mezarlık vardır. Çeşme’deise yine ismini taşıyan bir cami ile iki çeşme bulunur.

1842’de vefat eden Hacı Ahmed Ağazade El-Hacı Memiş Ağa’nın Çeşme deniz kıyısındaki adını taşıyan cami, 1843’te vefat eden kardeşi Mustafa ile birlikte anılır. Cami girişinin hemen solunda her iki kardeşin kitabeli mezar taşları bulunur. Cami yakınındaki 1798 yapımı Memiş İbni Ahmet Çeşmesi ile 1837 tarihli bir başka Hacı Memiş Çeşmesi daha vardır.

Alaçatı Hacı Memiş Mahallesi’ndeki Hacı Memiş Camii ise, 1813 yapımıdır. Caminin ön kısmındaeski Müslüman mezarlığı bulunur..

Hacı Memiş mekanları

Alaçatı merkez camisinin arkasındaki sağ yola saptığınızda doğruca Hacı Memiş Mahallesi’ne uzanırsınız. Hacı Memiş Camisi’ne kadar ilerleyen 2012 numaralı bu yoldaki yeni mekanları sırasıyla sayalım.

1- Yolun sağ tarafı: Antikacı Kadıköylü Nihat, Tango Antik, Asma Yaprağı, Sihirbaz Antikacı, Hıdır Göktaş ile eşi Nuray Göktaş’ın işlettiği antika dükkanı Camgeran, Otel Taç Mahal, Sunay Kahvesi, Eskiden, Su’dan, Güneş Bakkaliyesi, Bakkal, Artun Ayvat’ın Kamihan isimli antikacı dükkanı, Endesign, Tıklım tıklım, Be-Dest, Dutlu Kahve, Raspa Tasarım Atölyesi..

2-  Yolun sol tarafı: Motif Halı, Kayla Butik Otel, Sapa Otel, Adaçatı Kafe, Kuş Kafesi, Butik Seyran, Sesil Otel, Sezgin Bakkal, Arım Kıraathanesi, Butik Zenger..

Görüldüğü gibi Hacı Memiş çoktan kıpırdamaya başlamış bile.. Üstelik Kemal Paşa Caddesi’ndeki o bıktırıcı izdiham burada yok.. Ağustos böceği, horoz, kuş ve kedi seslerini her an duyabilirsiniz.

Hacı Memiş’in son dükkanı Canlanmaya başlayan Alaçatı Hacı Memiş Mahallesi ana caddesinin son dükkanı “Zenger” ismini taşımakta. Anne Nilgün ve kızı Demet’i, sıfırdan restore ederek bir şirin butik haline getirdikleri dükkanları önünde fotoğrafladık.

"Sosyal Ağlar"da Paylaş