Camgeran Alaçatı Facebook'ta
 
Camgeran Alaçatı Twitter'da


Ot Festivali Hazırlıkları Devam Ediyor, Bekliyoruz...

Ot Festivali Hazırlıkları Devam Ediyor, Bekliyoruz...

Alaçatı’nın yerel kimlik ve dokusunu yansıtan en güzel etkinliklerden biri olan “Alaçatı Ot Festivali” bu yıl 3. kez yapılıyor. Alaçatı Ot Festivali; Alaçatı Belediyesi, Port Alaçatı, Alaçatı İmren Han Butik Otel, Alaçatı Resort Alaçatı Turizm Derneği, Peugeot ‘un sponsorluk destekleriyle gerçekleştiriliyor.Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın  etkinlik ile ilgili görüşleri şöyle;“Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde bizler Alaçatı’nın, Alaçatılıların yüzyıllardır yaşattığı bir özelliğini, kültürünü, birikimini ülkemize ve dünyaya tanıtmaya karar verdik.Bu nedenle Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmaması için bir festival düzenledik. İlkini 2010 yılı Nisan ayında düzenlediğimiz “ALAÇATI OT FESTİVALİ”nin üçüncüsünü bu yıl Nisan ayında gerçekleştireceğiz.Alaçatı’yı bahar tazeliğinde yaşayabilmek bir ayrıcalık! Bu nedenle her bahar, doğanın uyandığı, bin bir çeşit otun çevremizi bezediği bir dönemde bu festivali yaptık ve bunu gelenekselleştirmeyi amaçlıyoruz.Alaçatı’nın doğallığına, kucaklayıcı sıcaklığına kaynatılmış reçellerin, bin bir otla yapılmış yemeklerin, böreklerin üzerine serpilmiş çörekotlarının kokusu karışsın istedik bu festivali düzenlerken.Bu festival bir yarışmadan öte bir şey. Festival bahane; Doğa hakkında bildiklerimizi aktarmak, bilmediklerimizi öğrenmek, yeni tatlara yeni dostluklar eklemek amaç. Ayrıca, Alaçatı’nın korunmuş mimarisinin bezediği dar sokaklarında dolaşmak, gülen yüzlü güzel insanlarla güzellikleri paylaşmak, hiç tanımadığımız, adlarını bile bilmediğimiz insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkaha atmak amaç. Kısacası, “O anı yaşadım” diyebilmek. Tanıdıklarımızı, tanımadıklarımızı, kısacası herkesi bu keyfi bizimle birlikte paylaşmaya çağırıyoruz.”

ALAÇATI OT FESTİVALİ PROGRAMI

7 NİSAN CUMARTESİ

Festival saat 13.00′de festival kortejinin yürüyüşüyle başlayacak.Kortejde yerel giysiler giymiş insanlar, doğadan topladıkları çeşit çeşit otlarını araçlara yüklemiş kadınlar, Alaçatılı antikacıların dizayn ettiği araçlar, kısaca 7′den 70′e tüm Alaçatılılar ve konuklarımız yer alacaktır.Kortej yürüyüşünün ardından klise-cami meydanında klasik müzik grubu festival konseri verecektir.Aynı mekanda konserin ardından tüm Alaçatılılara ve konuklarımıza açık festival resepsiyonu verilecektir.Akşam ise amatör gurmeler tarafından hazırlanacak Ege yemekleri, sponsorlar ve juri üyelerinin beğenilerine sunulacaktır.

Amator Gurmeler:  Aladdin Ulaş Ahmet Kutlu Sevil Celal – Nükhet Bayraktar Emin İrem Güler Köstem Şirin Payzın

8 NİSAN PAZAR

11.00: 1001 Ot Yarışması – Alaçatı’nın otlarından en çok çeşidi toplayan ve özelliklerini bilenler arasından ilk üç dereceyi alanlar belirlenecektir.Juri: Dr. Selim Toprak Dr. Ayfer Tan Ertan İplikçi Öner Yıldırım IlgazOt Aşı Yarışması: Alaçatı’nın otlarıyla yemek kültür ve birikimini en güzel yansıtan üç yemek ünlü gurmeler tarafından belirlenecektir.Birincilere her sene olduğu gibi büyük altın, ikincilere yarım altın ve diğer katılımcılara ise çeşitli armağanlar verilecektir.Ayrıca yarışmaların yapıldığı saatlerde Alaçatı’da faaliyet gösteren restoranlar birer ürünlerini sergileyecekler, Alaçatılı üreticiler otlarını ve yemeklerini, çeşitli firmalar da kendi içki ve ürünlerini tanıtmak amacıyla standlar açacaklar.

Jüri: Ayhan Sicimoğlu, Erhan Şeker, Feridun Uğumu, Gökçen Adar, Hakkı Akbaykal, Süreyya Üzmez, Vedat Başaran

"Sosyal Ağlar"da Paylaş